webová řešení

Přístupnost a použitelnost webu - myslíte opravdu na své návštěvníky?

Když se mluví o přístupnosti a použitelnosti www stránek, často se vypouští poukázání na fakt, že se jedno od druhého liší, přestože od sebe nejsou úplně striktně odděleny. Obojí je poměrně opomíjené téma, na rozdíl od čistoty (validity) zdrojových kódů, dodržování stylu nebo sémantiky. Při tvorbě internetové stránky jde ale i o přístupnost a použitelnost na mobilních zařízení typu tablet či smartphone nebo čtecích zařízení pro postižené.

Přístupností rozumíme to, že uživatelé s určitým omezením dokáží pracovat naprosto bezproblémově s webovou stránku jako ti uživatelé, kteří žádným fyzickým omezení netrpí. Použitelnost se zaměřuje na jedince pracující na stránkách bez zvažování toho, že mohou být nějak omezeni.

Přístupnost

Přístupnost stránek je důležitá z několika důvodů. Je mnoho lidí, kteří mají menší či větší zrakové postižení. Uživatelé s postižením horních končetin nemohou používat myš a mají jen hlasovou čtečku nebo zobrazují obsah stránek na dotykovém zařízení. Z toho také vyplývá, že mnozí uživatelé webu nemají vžitou práci na internetu či obecně na počítači. Pro uživatele trpící dyslexií mohou být problémeme zbytečně složité věty. I na toto je třeba myslet.

Pojem přístupnost však nesouvisí pouze s lidmi s tělesným handicapem. Je to obecně funkčnost webu, který neklade návštěvníkům žádné překážky k používání. Jednoduše napsáno, všihni uživatelé webu nejsou stejní a až 30% z nich má „specifické“ potřeby. Důvodů, proč je vhodné mít web přístupný, je samozřejmě mnoho. Především spokojenost návštěvníků, vyšší počet obchodních příležitostí, viditelnost webu či posílení značky. Handicapovaní lidé pro vás budou úplně stejnými zákazníky jako ostatní. Spousta velkých firem přispívá na charitu, účastní se charitativních akcí a záměrně se těmito příspěvky chlubí. Všechna čest, pomáhat potřebným je potřeba. Ale přitom handicapovaní uživatelé nemají ani možnost prohlédnout si jejich internetové stránky. Jaká ironie.

Nejčastější chyby přístupnosti webu bývá to, že se stránka v různých prohlížečích zobrazuje nesprávně. Velikost písma je příliš malá nebo ji nelze změnit a mnoho dalšího.

Použitelnost

Dobrá použitelnost stránek v podstatě znamená, že uživatelům se podaří najít v přijatelném čase to, co hledají. Informaci, adresu, zboží, novinky, registrační formulář. Hlavní navigace webové stránky by měla být zřetelná a umístěná na dobře viditelném místě tak, aby uživatel nemusel například rolovat.

Základní body použitelnosti:

  • obsah stránek je strukturován pomocí nadpisů
  • text je strukturován do menších odstavců
  • podtrháváme pouze text, který je odkazem
  • ani s vypnutými obrázky není web ochuzen o žádnou informaci

Návštěvníci přichází na www stránku s cílem naplnit svoje potřeby. A spousta takových „drobností“ vede k tomu, aby se návštěvník cítil na webu jako doma. A vo tom to je.

Naše reference
Redesign webové stránky známé strojírenské společnosti Jednoduchý web OSVČ nabízející žehlení prádla Propracovaná internetová stránka se zájezdy pro školy
zobrazit další
Napsali o nás
S firmou Becorp jsme vytvořili dva weby z toho jeden velice sofistikovaný a navázaný na několik externích zařízení se kterýma web musí pracovat. Dokázali poradit i s IT.
zobrazit další
Naši klienti
REALITY FLASH s.r.o.Ferratum Czech s.r.o.TS Plzeň a.s.Václav KoudelaVáclav KoudelaModul Servis s.r.o.Assessment Systems International s.r.o.idioma s.r.o.Fuji Koyo Czech, s.r.o.PRO TRAVEL CK s.r.o.
Blog o webdesignu
4. díl: Přehledný design aneb Jak rozjet nový internetový obchod

Poslední 4 týdny se vám pokoušíme sepsat ty nejdůležitější kroky, díky kterým dosáhnete se svým novým internetovým obchodem lepších výsledků. Dnes se opět podíváme na další, velmi důležitý prvek, kterým je vzhled a celkový design e-shopu. 3 vteřiny a pryč Jakmile se vám podaří přivést na stránku potenciálního zákazníka, je velmi důležité jej na stránce udržet a následně přimět k prodeji. A samotný design vašeho obchodu je v tomto směru velmi důleižtým aspektem. Dle studií stačí uživateli pouhé 3 vteřiny, aby se rozhodl, zda-li na www stránce ...

zobrazit blog - zobrazit novinky

POUŽÍVÁME COOKIES - OK