webová řešení

Jak vybrat úspěšnou doménu pro nový web?

Doména je vaše internetová adresa a také vizitka vaší webové stránky, protože právě pod ní vás budou hledat zákazníci či partneři. Doménové jméno by se tedy určitě nemělo ponechávat náhodě. Volba domény není tak jednoznačná a snadná, jak se může na první pohled zdát.

Domény 1. řádu

Každá doména se skládá z několika tzv. řádů. Vezměme si například světoznámou doménu www.google.com. Jednotlivé řády jsou zpravidla odděleny tečkami. Domény 1. řádu jsou stanoveny mezinárodními institucemi, v České republice se jedná o instituci NIC.CZ. České republika používá zkratku .cz, Slovensko .sk, Německo zase .de. Ve většině případů lze tedy dle domény 1. řádu vydedukovat z jakého státu pochází, není to však zjevné u všech. Například pod zkratkou .ie by jen málokdo hledal národní doménu Irska.

Kromě národních domén 1. řádu existují také mezinárodní, takzvané generické domény. Mezi nejznámější patří .com, .net, .info či .org. V poslední době se internetová komunita potýká s čím dál větším problémem – nedostatkem volných domén. Kvůli tomu byly přijaty žádosti o vytvoření nových, tzv. garantovaných domén a některé z nich byly přijaty a je možné si je registrovat. Mezi nové domény patří například .xxx, .aero, .jobs či .travel. Dle jejich označení je zřejmé, že jsou spravovány jistým garantem, který určuje jejich cenu, možnosti registrace a další podmínky. Jejich registrace je tedy složitější, než u národních či generických domén a není možné je použít pro jakýkoliv web.

Domény 2. a 3. řádu

Doména 2. řádu je ta, kterou si sami volíte – v našem příkladu shora se jedná konkrétně o část google. Domény všech následujících řádů, třetího a výše, se vytvářejí k zaregistrovaným doménám 2. řádu. Někteří poskytovatelé, kteří už mají svoji doménu druhé úrovně vás nechají publikovat na vlastním serveru zdarma. Vytvoříte si tedy vlastní doménu 3. řádu, označovanou také jako subdoménu, ke které vám zpravidla nabídnou také prostor na serveru – hosting – freehosting.

Freehostingy neposkytují takové služby jako placený hosting, například nabízí jen omezené množství prostoru pro webovou prezentaci, automaticky vkládají do vašich www stránek reklamu a jejich podpora je spíše náhodná. Při výběru je třeba prověřit si, zda-li daný poskytovatel freehostingu nabízí službu skutečně zdarma. Pokud za doménu nechcete platit, můžete tedy web provozovat na doméně 3. řádu a vaše adresa bude vypadat například vase-domena.domena-poskytovatele.cz.

Krátká doména, dobrá doména

A jak tedy správně zvolit samotné doménové jméno? Ideální jsou dvě varianty – mělo by ideálně odpovídat obsahu webu NEBO podporovat firemní značku. Dokážete-li skloubit oba dva body do názvu domény, dosáhnete tak maximálního potenciálu, který můžete z domény získat. Doména vás bude prezentovat dlouhou dobu. Kratší a snadno zapamatovatelné doménové jméno, ve kterém se při zadávání co nejméně chybuje nebo jméno, které zákazník intuitivně rovnou zadá do svého prohlížeče, je samozřejmě vždy výhodou.

Je dobré mít na paměti, že doménu budete velmi často diktovat a proto by neměla obsahovat těžce vyslovitelná slova a být nesrozumitelnou pro cílovou skupinu zákazníků. U víceslovných názvů je lepší používat pomlčky, aby vyhledávač oddělil jednotlivá slova a snáze stránku našel. Vložit klíčové slovo či spojení do názvu domény může mít v určitých oborech výrazný pozitivní vliv na umístění stránky při vyhledávání, avšak brandová doména je vždy a za všech okolností tou nejideálnější volbou.

Naše reference
Výroba e-shopu se stylovými dřevěnými doplňky Výroba loga a vizitek pro wellness salón Redesign www stránky s napojením na externí podnikový systém
zobrazit další
Napsali o nás
Při tvorbě objednávkového systému jsme využili služeb spol. BECORP studio a vše proběhlo hladce. Mohu tedy pro IT služby jen doporučit.
zobrazit další
Naši klienti
REALITY FLASH s.r.o.Ferratum Czech s.r.o.TS Plzeň a.s.Václav KoudelaVáclav KoudelaModul Servis s.r.o.Assessment Systems International s.r.o.idioma s.r.o.Fuji Koyo Czech, s.r.o.PRO TRAVEL CK s.r.o.
Blog o webdesignu
4. díl: Přehledný design aneb Jak rozjet nový internetový obchod

Poslední 4 týdny se vám pokoušíme sepsat ty nejdůležitější kroky, díky kterým dosáhnete se svým novým internetovým obchodem lepších výsledků. Dnes se opět podíváme na další, velmi důležitý prvek, kterým je vzhled a celkový design e-shopu. 3 vteřiny a pryč Jakmile se vám podaří přivést na stránku potenciálního zákazníka, je velmi důležité jej na stránce udržet a následně přimět k prodeji. A samotný design vašeho obchodu je v tomto směru velmi důleižtým aspektem. Dle studií stačí uživateli pouhé 3 vteřiny, aby se rozhodl, zda-li na www stránce ...

zobrazit blog - zobrazit novinky

POUŽÍVÁME COOKIES - OK