webová řešení

Jak a kde registrovat webovou doménu?

Nejprve je potřeba si vysvětlit, co to webová doména vůbec je. Jedná se o jednoznačnou identifikaci konkrétní webové stránky v rámci celého internetu. Z předchozí věty tedy logicky vyplývá, že nemohou existovat dvě stejná doménová jména a jakmile je konkrétní doména zaregistrována Petrem, nemůže ji již registrovat Pavel, dokud ji Petr bude každý rok prodlužovat. Více o složení domén si můžete přečíst v našem dalším článku, kde i poradíme jak vybrat nejlepší doménu.

Zaregistrovat doménu není žádný složitý proces, ale není možné to udělat všude. Bavíme-li se o .CZ doménách, lze je registrovat pouze u určených registrátorů, kterých je v České republice necelá dvacítka, nebo u subregistrátorů, kteří ale pouze využívají hlavní (necelou) dvacítku registrátorů, se kterými mají domluvenou spolupráci. Z pohledu uživatele, který chce doménu registrovat, ale není vůbec důležité, zda doménu registrujete přímo u hlavního registrátora nebo jeho smluvního partnera. Pro vás jsou rozdílné pouze ceny, za jaké vám konkrétní sub/registrátoři domény nabízejí.

Jak a kde doménu ověřit?

Jako první a nejdůležitější je zjistit, zda-li je vámi vybraná doména vůbec volná a je-li tedy možné ji registrovat. Téměř každý poskytovatel domén má na svém webu také formulář, přes který jednoduše zjistíte, zda-li je konkrétní doména obsazena či volná. Ověření je možné udělat také na webu společnosti CZ.NIC, která spravuje všechny .CZ domény a ověření dostupnosti domény také umožňuje.

Máte-li doménu ověřenou jako dostupnou, zbývá již jen najít poskytovatele s nejlepší cenou (*) a doménu u něj zaregistrovat. Jakmile doménu zaplatíte, resp. poskytovatel obdrží vaši platbu, doménu vám obratem zaregistruje a na rok je doména vaše a nikdo vám ji nesebere. Po roce budete poskytovatelem vyzváni, abyste doménu prodloužili. V případě, že doménu v určené lhůtě nezaplatíte, bude po několika týdnech opět uvolněna k dalšímu prodeji.

Rada na závěr

(*) Dovolte jeden TIP na závěr článku. Ceny .CZ domén se u poskytovatelů pohybují v rozmezí 100 – 350 Kč. Vzhledem k tomu doporučujeme vybírat spíše ověřené poskytovatele, byť za doménu zaplatíte více. Určitě je lepší investovat o 100 Kč více a být v klidu, než stovku ušetřit a mít zbytečné starosti.

Pokud si nevíte rady, rádi vám s výběrem vhodné domény a také samotnou registrací pomůžeme v rámci našich webdesignových služeb.

Naše reference
Výroba e-shopu se stylovými dřevěnými doplňky Jednoduchý web OSVČ nabízející žehlení prádla Tvorba firemního webu pro nadnárodní strojírenskou společnost
zobrazit další
Napsali o nás
Spolupráce s firmou BECORP byla od začátku do konce perfektní. Rychlé a přesné zpracování grafického návrhu dle našich představ a požadavků. Již za pár dnů od schválení finálního designu byly stránky naplněny texty, fotkami, formuláři a plně připraveny pro vypuštění do ...
zobrazit další
Naši klienti
REALITY FLASH s.r.o.Ferratum Czech s.r.o.TS Plzeň a.s.Václav KoudelaVáclav KoudelaModul Servis s.r.o.Assessment Systems International s.r.o.idioma s.r.o.Fuji Koyo Czech, s.r.o.PRO TRAVEL CK s.r.o.
Blog o webdesignu
4. díl: Přehledný design aneb Jak rozjet nový internetový obchod

Poslední 4 týdny se vám pokoušíme sepsat ty nejdůležitější kroky, díky kterým dosáhnete se svým novým internetovým obchodem lepších výsledků. Dnes se opět podíváme na další, velmi důležitý prvek, kterým je vzhled a celkový design e-shopu. 3 vteřiny a pryč Jakmile se vám podaří přivést na stránku potenciálního zákazníka, je velmi důležité jej na stránce udržet a následně přimět k prodeji. A samotný design vašeho obchodu je v tomto směru velmi důleižtým aspektem. Dle studií stačí uživateli pouhé 3 vteřiny, aby se rozhodl, zda-li na www stránce ...

zobrazit blog - zobrazit novinky

POUŽÍVÁME COOKIES - OK